Overview   Programme   Speakers   Industry Experts   Participants   Selection Committee   Presenting companies   Hosts and Partners   Investment & Growth Academy   Workshop for entrepreneurs   IVC Investor Round Table Ghent   Venues   Accommodation   Received Applications   Press Room   Testimonials   Photo Gallery   Registration   Awards Winners
Login

Email  
Password  


Programme


 
Wednesday 8 February 2017
10:00 Workshop for entrepreneurs
'Venue: Het Pand'
An introduction to soft finance
Investor Invitation-only Pre-Programme Visit
'Visit to ArcelorMittal'

Carl De Maré (ArcelorMittal)
Sven Vandeputte (OCAS NV)
14:00 Registration for Academy and Round Table
'Venue: Het Pand'
14:30 Investment & Growth Academy
'Venue: Het Pand'
Investor-only Round Table
'Venue: Het Pand'
18:00 End of Academy and Round Table + Walk to City Hall
18:15 Networking Evening at the historic Ghent City Town Hall
'Pacificatiezaal'
Registration & Welcome Cocktail
19:00 Welcome by the City - Opening by the Organizers and Hosts & Opening Keynote
'Pacificatiezaal'
Keynote on “Investment climate and regional strategy for the Materials and Manufacturing sectors in Flanders and Ghent”
Claire Tillekaerts (Flanders Investment & Trade (FIT))
20:00 Networking Dinner
'Pacificatiezaal'
Filip Van den Abeele (subseawolf)
22:30 End of Day 1
 
Thursday 9 February 2017
07:30 Venture Forum
'Venue: iGent Tower'
Registration & Coffee & Light Breakfast & Networking
08:30 Opening by the Organizers & Hosts & Keynote & Elevator Pitches of Regional Companies
[ Room: Auditorium]
Prof. Luc Moens (Gent University & President Gent BC)
09:00 Pitching session A: Smart Materials and Material Processing
[ Room: Hermann von Helmholtz]
Investor Experts Reverse Pitching + 1 Growth Story + 5 Company Presentations with Investor Q&A

EXPERT REVIEWERS:
Claus Hackmann (BASF Venture Capital GmbH)
Laurent Bocahut (Emertec Gestion SA)
Kirill Mudryy (Enso Ventures Ltd)
Danny Gonnissen (Qbic)
Dirk Noordegraaf (SABIC Ventures B.V.)
Aila Maijanen (Tekes – the Finnish Funding Agency for Innovation)

PRESENTERS:
Luc Wanten (borit)
Christian Kolar (Applied Nano Surfaces)
info Kriya Materials (Kriya materials)
Thomas Abel Sandholdt (Expanite A/S)
Tuomas Mustonen (Paptic Ltd)
Amir Shapira (SP Nano Ltd )
Pitching session B: Circular economy and Recycling
[ Room: Alan Turing]
Investor Experts Reverse Pitching + 1 Growth Story + 5 Company Presentations with Investor Q&A

EXPERT REVIEWERS:
Adiari Vazquez (Caixa Capital)
Claude J. Stoufs (Capricorn Venture Partners NV)
Richard Uchrin (Independent Consultant)
Ruggero Recchioni (Intesa Sanpaolo S.p.A.)
Karl Vrancken (VITO - Flemish Institute (Vlaamse instelling voor technologisch onderzoek))

PRESENTERS:
Tom van Aken (Avantium)
Sasa Marinic (ANTECY)
Rowena Sellens (Econic Technologies)
Giandomenico Re (Enerpaper srl)
Petri Alava (Infinited Fiber Company Inc)
L. Bryan Brister (Voltea BV)
Pitching session C: Industry 4.0 and Industrial IoT
[ Room: James Maxwell]
Investor Experts Reverse Pitching + 1 Growth Story + 5 Company Presentations with Investor Q&A

EXPERT REVIEWERS:
Robert Gallenberger (btov Partners)
Ludwig Goris (Capricorn Venture Partners NV)
Emanuel Cicchetti (EIT RawMaterials)
Sven De Cleyn (imec)
Rolf Nagel (Munich Venture Partners)
Sun-Joung (Susanne) You (Robert Bosch Venture Capital GmbH)

PRESENTERS:
Pieter-Paulus Vertongen (Aaltra)
Peter Kurstjens (Aito BV)
Matthias Weiss (CommSolid )
Pedro Pinto (Fibersail)
Clifford Ondara (KREATIZE GmbH)
10:45 Networking Coffee Break
11:15 Pitching session D: Smart Materials and Material Processing
[ Room: Hermann von Helmholtz]
Investor Experts Reverse Pitching + 1 Growth Story + 5 Company Presentations with Investor Q&A

EXPERT REVIEWERS:
Nuno Carvalho (Bekaert)
Kim de Boer (Chemelot Ventures)
Hans Maenhout (Finindus NV)
Ilse Christiaens (Gent University)
Aruna Subramanian (SABIC Ventures)
Joost Waeterloos (The Dow Chemical Company)

PRESENTERS:
Ulrich Girrbach (FRX Polymers)
Thorsten Groene (Cevotec)
Gerard Cadafalch Gazguez (Eurekite BV)
Roberto Cafagna (Nanto Protective Coating SrL )
Mark Gore (Greenkote Plc)
Juha Salmela (Spinnova)
Pithcing session E: Circular Economy and Recycling
[ Room: Alan Turing]
Investor Experts Reverse Pitching + 1 Growth Story + 5 Company Presentations with Investor Q&A

EXPERT REVIEWERS:
Adiari Vazquez (Caixa Capital)
Lucy Rands (ETF Partners)
Marc Van Gastel (Flanders Investment & Trade (FIT))
Benjamin Erhart (High-Tech Gründerfonds Management GmbH)
Sofie Baeten (Qbic)

PRESENTERS:
Martijn Lopes Cardozo (Black Bear)
Mesbah Sabur (Circularise)
Marcel Van Berkel (GFBiochemicals)
Steven De Laet (InOpSys NV)
Marck Hagen (Wuvio Chemicals Int. BV)
Pitching session F: Industry 4.0 and Industrial IoT
[ Room: James Maxwell]
Investor Experts Reverse Pitching + 1 Growth Story + 5 Company Presentations with Investor Q&A

EXPERT REVIEWERS:
Koen Jacobs (ArcelorMittal Gent)
Patrick Vankwikelberge (Gent University)
Peter van Gelderen (Icos Capital)
Matthieu Bonamy (Idinvest Partners)
Hank Han (Logitech)
Roald Borré (PMV)

PRESENTERS:
Thomas Dhollander (TrendMiner)
Jyrki Helin (Cajo Technologies Oy)
An Beazar (Enprove)
Francesco Vito Tassone (Personal Factory S.p.A.)
Samuel van der Velde (Pozyx)
Abdellah Lamkanfi (SENSAFOS Technologies)
13:00 Networking Lunch & One2One meetings between Entrepreneurs and Investors
13:45 One2One meetings in the Meeting Lounge between Entrepreneurs and Investors
14:45 Keynote on "Innovation for Circular Economy, building on Industry 4.0"
Karl Vrancken (VITO - Flemish Institute (Vlaamse instelling voor technologisch onderzoek))
15:00 Keynote on "Selecting the most promising technology start-ups: the case of circular economy"
Arij Van Berkel (Lux Research)
15:15 Closing Panel on "Selecting the most promising technology start-ups: the case of circular economy"
[ Room: Auditorium]
MODERATOR: Arij Van Berkel (Lux Research)
PANELISTS:
Robert Gallenberger (btov Partners)
Ludwig Goris (Capricorn Venture Partners NV)
Rosalia Delgado (EIT RawMaterials)
Benjamin Erhart (High-Tech Gründerfonds Management GmbH)
Joost Waeterloos (The Dow Chemical Company)
15:45 Closing Remarks & Awards for the best 8 companies
Dirk De Boever (Finindus NV)
William Stevens (Tech Tour )
16:00 End of the Venture Forum
Shuttle available to the St Pieters Train Station every 15 minutes (NB: to get on the shuttle identify yourself as visitor for an event organized by UGhent and/or OCAS)
 



Powered by e-unlimited.com
Registration & Profiling Platform v1.3.6297.20376
Copyright ©1998-2017 Europe Unlimited - All rights reserved